Saveti za fotografisanje sa blicem: Kako da popravite fotografije pomoću blica

5 razloga zašto upotreba blica u fotografiji može da vam pomogne da snimate bolje fotografije.
Tri osobe poziraju za fotografiju tokom proslave. Snimljeno pomoću Canon EOS R8, RF15-30mm F4.5-6.3 IS STM i Canon Speedlite EL-10.

Blic je ključni alat za svakog fotografa – koristimo ga da osvetimo najtamnije scene, da bismo izbalansirali intenzivno svetlo i kao kreativno pomagalo. Vaš Canon fotoaparat možda ima ugrađen blic, ali da li znate kada i kako da ga koristite? Da li ima smisla uložiti u spoljni blic za vaše fotografsko putovanje? Pogledajte pet razloga zašto i kako da koristite blic da biste popravili uobičajene probleme sa fotografijama, naročito dok snimate portrete i radite u nezgodnim uslovima osvetljenja.

1. Problem: Portreti na otvorenom pri intenzivnom svetlu – Rešenje: Dodatno osvetljavanje blicem na otvorenom

Bez blica

Dodatno osvetljavanje blicem

Korišćenje blica na otvorenom ponekad je korisno jer „popunjava“ senke koje se pojavljuju na licima ljudi po jakom suncu. To je dobar pristup za portrete i može da vam pomogne da jasnije vidite ljude kada postoji pozadinsko osvetljenje. Ponekad možete da vidite fotografa na venčanju kako snima pomoću blica na ovaj način. Fotografisanje na otvorenom sa blicem za dodatno osvetljenje omogućava im da koriste približno iste postavke fotoaparata za portrete u zatvorenom i na otvorenom, što olakšava i ubrzava snimanje oštrih fotografija.

Bez blica

Dodatno osvetljavanje blicem

Korišćenjem ugrađenog ili spoljnog blica za dnevne portrete na otvorenom možete da osigurate da subjekat bude ravnomerno osvetljen, a da nivo svetla na subjektu odgovara onom u pozadini, naročito tokom sunčanog dana.

2. Problem: Portreti u zatvorenom sa svetlom pozadinom – Rešenje: Dodatno osvetljavanje blicem u zatvorenom

Bez blica

Dodatno osvetljavanje blicem

Dodatno osvetljavanje blicem može da se koristi i u zatvorenom. Naročito je efikasno kada imate subjekat sa pozadinskim osvetljenjem: blic će osvetliti lice, bez uticaja na pozadinu.

Na taj način je subjekat jasno vidljiv čak i ako se nivoi svetla unutra i napolju znatno razlikuju.

3. Problem: Portreti sa neujednačenim osvetljenjem – Rešenje: Odbijanje blica

Direktni blic

Odbijanje blica od zida

Ponekad korišćenje ugrađenog blica kao jedinog izvora svetla može da dovede do grubih rezultata. To je zato što se subjekat osvetljava direktno sa fotoaparata. Odvojeni dodatni Speedlite blic, kao što je Speedlite EL-10, može da se postavi pod uglom tako da se svetlo blica odbija od plafona ili zida – čime se dobija veće rasprostiranje svetla i čini ga laskavijim za subjekat, a pruža vam i kontrolu nad smerom iz kojeg dolazi svetlo. Ova tehnika naročito je pogodna za portretnu fotografiju sa blicem.

Muškarac snima fotografiju žene koja sedi na podu okružena balonima pomoću Canon fotoaparata i blica Speedlite EL-10. Fotoaparat drži uspravno za vertikalni snimak.

Speedlite EL-10 ima horizontalno i vertikalno odbijanje, kao i svestrani opseg snage od 1/1 do 1/1.024, za mekši izgled.

Slika žene koja sedi na podu, okružena balonima. Snimljeno pomoću fotoaparata Canon EOS R50 sa blicem Canon Speedlite EL-10.

Osim toga, postignite još više sjaja u očima zahvaljujući tabli sa reflektorima.

4. Problem: Zamućene fotografije subjekta u pokretu – Rešenje: Zamrzavanje pokreta pomoću blica

Bez blica

Sa blicem

Rafali svetla iz blica toliko su brzi da mogu da se koriste za zamrzavanje pokreta. Postavite fotoaparat u režim za snimanje koji nije Av (kojeg je najbolje koristi za dodatno osvetljavanje blicem) i snimajte. Najbolje rezultate ćete dobiti u scenama sa slabim osvetljenjem.

Slika žene na skejtbordu, gde je zid od cigli sa grafitima u pozadini zamućen, dok je skejterka jasno prikazana. Snimljeno pomoću modela Canon EOS RP sa objektivom Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pri 26 mm, 1/30 s, f/16 i ISO 100, kao i blicem Canon Speedlite 600EX II-RT.

Samo jedan blesak svetlosti iz blica Canon Speedlite otkriva mnoštvo inovativnih tehnika akcione fotografije. Možete izabrati da zamrznete akciju, da snimite zamućen pokret ili da iskoristite oba efekta u jednom kadru.

5. Problem: Ugrađeni blic ne doseže do subjekta – Rešenje: Spoljni blic može da poveća domet

Ugrađeni blic

Spoljni blic

Opseg ugrađenog blica na fotoaparatu ograničen je na približno 3 m, ali ga dodatni spoljni blic, kao što je Speedlite EL-10 ili Speedlite EL-5, znatno povećava.

Dok fotoaparati iz sistema R, kao što su EOS R100, EOS R10 i EOS R50, imaju domet ugrađenog blica od 6 m, svetlo spoljnih bliceva, kao što je Speedlite EL-10, može da dosegne do subjekta na razdaljini čak do 40 m – ili čak 60 m u slučaju modela Speedlite EL-5.

Ono što ove tehnike za Canon bliceve pokazuju jeste da blic ne služi samo za osvetljavanje tamnih scena, već i za kompenzovanje u svim vrstama uslova osvetljenja. Bez obzira na to da li imate ugrađeni blic ili odlučite da investirate u spoljni blic, nastavite da eksperimentišete sa time kako može da poboljša vaše fotografije.

Srodni proizvodi

Srodni članci

Kako da kreirate zadivljujući „bokeh“

Pratite sledeće savete i trikove da biste postigli prelepo zamućenje pozadine.

Jako i slabo svetlo za portrete

Kreirajte klasične konfiguracije osvetljenja za ćudljive portrete visokog kvaliteta.

Snimanje sa dostupnim svetlom

Saznajte kako da pronađete i zabeležite najbolje svetlo kako biste poboljšali izgled fotografija.

Najbolji saveti za odlične fotografije zabava

Snimajte neverovatne fotografije zabava pomoću ovih jednostavnih saveta i tehnika.

Prijavite se za naš bilten

Pronađite najnovije vesti i informacije o proizvodima