Svetlo predstavlja najvažniju komponentu fotografije, ali zabava ne mora da prestane kada sunce zađe. Korišćenjem baterijske lampe ili drugog izvora svetla možete da izađete po mraku i da sami slikate pomeranjem svetla, kako biste kreirali sve oblike koji vam se svide. Te oblike ne možete da vidite u realnom vremenu, ali pomoću dugačke ekspozicije možete da ih snimite u fotoaparatu kako biste kreirali jedinstvene slike. Ova tehnika se često naziva „crtanje svetlom“ ili „crtanje pomoću svetla“.
Početnički vodič za fotografisanje sa crtanjem svetlom
Šta je to crtanje svetlom?
Postoji magija u pokretu. Možda ste videli fotografije koje sadrže svetlosne tragove. One obično prikazuju noćni saobraćaj, gde automobili i druga vozila ostavljaju crvene i bele svetlosne tragove koje teku kroz sliku dok oni voze putem. Crtanje svetlom koristi istu ideju, ali je prenosi na kreativniji nivo, pa vam daje kontrolu.
Kao i sa svetlosnim tragovima, biće potrebno da koristite dugačku ekspoziciju koja pruža dovoljno vremena za beleženje svih pokreta izvora svetla. Sam pokret može da bude sve što želite da bude, a za crtanje slike možete da koristite belo svetlo ili svetla u boji.
Šta vam je potrebno za uspešno crtanje svetlom?
Iako je suština crtanja svetlom uglavnom u pokretu, obično će biti potrebna slabo osvetljena pozadina, da bi izgledala oštro na slici. Stoga će biti potrebno da fotoaparat montirate na stativ ili na drugu stabilnu platformu. Ako objektiv ima optičku stabilizaciju slike (IS), obično je najbolje da isključite tu funkciju za duge ekspozicije. Najnoviji fotoaparati mogu da detektuju kada se fotoaparat postavi na stativ i automatski će isključiti IS umesto vas.
Poput svake fotografske tehnike, za crtanje svetlom može da bude potrebna određena praksa. Korisno je planirati moguće snimke pre zalaska sunca kako biste mogli da vidite koje kompozicije će najbolje funkcionisati. Kada se smrkne, stavite fotoaparat na stativ i prebacite ga na režim prikaza uživo kako biste mogli da pregledate snimak na zadnjem LCD ekranu.
Različita okruženja mogu da pruže alternativni izgled i doživljaj crtežima svetlom. Ako koristite relativno kratko vreme ekspozicije od oko 10 sekundi sa tamnom pozadinom, ona će obično ostati tamna na završnoj slici, pa će sva pažnja biti usmerena na oblike koje kreirate pomoću lampe. Duža ekspozicija sa noćnim gradskim pejzažom ili drugom osvetljenom pozadinom može da doda kontekst kompoziciji i da pruži osećaj mesta i prostora.
Dobra je praksa da ne dodirujete fotoaparat kada snimate duge ekspozicije – čak i ako je montiran na stativ – kako biste izbegli zamućenje slike izazvano vibracijama.
Kako da podesite fotoaparat?
Za mnoge noćne snimke poželjan je širok otvor blende sa malim f/brojem i visokom ISO postavkom, pa možete da zamrznete svaki pokret pomoću velike brzine zatvarača. Kada crtate svetlom primenjuje se suprotno, jer je kretanje ključni faktor koji želite da snimite.
Izaberite režim Ručno (M) na fotoaparatu i koristite niske ISO vrednosti od približno 100 do 200. Koristite mali otvor blende od približno f/11 i podesite brzinu zatvarača na vrednost između 10 i 30 sekundi, u zavisnosti od toga koliko vam je vremena potrebno za kreiranje crteža svetlom.
Takođe ćete morati ručno da podesite razdaljinu za fokusiranje, pa izaberite režim MF. Unapred fokusirajte područje u kojem ćete koristiti lampu da biste kreirali crtež. Na mnogim fotoaparatima takođe možete da omogućite isticanje ručnog fokusa (MF Peaking), vizuelno pomagalo za pokazivanje delova slike koji su najoštrije fokusirani.
Dobar kreativni savet je da ručno izaberete postavku balansa bele. Na primer, korišćenje postavki Daylight (Dnevno svetlo), Cloudy (Oblačno), Shade (Senka) ili Tungsten (Volfram), efektivno će promeniti temperaturu boje svetla, čime se postiže progresivnije topliji ili hladniji efekat. Ako je to dostupno na fotoaparatu, snimajte u režimu kvaliteta RAW koji omogućava promenu postavke balansa bele prilikom obrade slike u softveru za uređivanje, kao što je Canon Digital Photo Professional.
Jednostavno počnite tako što ćete koristiti postavke fotoaparata koje smo predložili, pa pomoću baterijske lampe ili svetla smartfona kreirajte osnovne oblike ili čak napišite svoje ime svetlom. Da biste postigli željeni efekat, možda će biti potrebno da koristite kraću ili dužu ekspoziciju, odnosno širi ili uži otvor blende. Eksperimentišite sa postavkama i uskoro ćete steći osećaj šta najbolje funkcioniše.
Koji subjekat i izvor svetla treba izabrati?
Koristite baštu kao mesto za vežbanje i kadrirajte snimak cveća, drveća ili bilo kojeg drugog živopisnog bilja. Ako želite da pokažete kreativnost, pokušajte da upotrebite plastične čaše u boji ili krep papir zalepljen na baterijsku lampu kako biste napravili svetleći štapić kojim možete da mašete tokom ekspozicije kako biste kreirali raznobojne pruge i oblike.
Uperite baterijsku lampu prema glavnom subjektu i automatski ga fokusirajte. Kada to uradite, prebacite na režim MF tako da razdaljina za fokusiranje bude fiksirana. Ako je potrebno da ekspozicija traje duže od 30 sekundi, izaberite režim ekspozicije Bulb ako je dostupan na fotoaparatu.
Pokrenite ekspoziciju i počnite da mašete baterijskom lampom ili drugim izvorom svetla po sceni. Šarena, praznična svetla mogu da dodaju kreativnu atmosferu. Može dobro izgledati ako tim ili drugim izvorom svetla mašete iza objekata, kako bi se prikazali kao siluete. Ako želite da dodate dodatno svetlo određenom delu scene, jednostavno uperite baterijsku lampu u njega na nekoliko sekundi, pre nego što pređete na cvetne leje i druge oblasti, kako biste kreirali raznobojnu pozadinu.
Ponekad je manje više. Korišćenje veoma jake baterijske lampe može da izgleda kao dobra ideja, ali suptilniji izvori svetla često funkcionišu bolje. Snažna svetla uperena direktno u objektiv mogu da izazovu odblesak, dok lampe manjeg intenziteta sprečavaju rizik. LED svećice i raznobojne LED diode takođe mogu veoma dobro da funkcionišu, a trepćuća LED svetla daju naizmenični efekat isprekidanih crtica.
Može biti zabavno da uključite prijatelje i članove porodice, pa svako od njih može da koristi lampe za popunjavanje željenih zona dodatnim svetlom. Jedna baterijska lampa ne mora da pokrije čitav predmet, pošto možete da je pomerate tokom ekspozicije da biste selektivno crtali svetlom na različitim oblastima. Ovo može da bude odlično rešenje za osvetljavanje zanimljivih tačaka na noćnim pejzažima.
Dodatne lampe i drugi izvori svetla mogu da budu dobri ako želite da na slici budete vi ili druge osobe. Takođe možete da isprobate pisanje reči ili pravljenje oblika, kao što su zvezde i srca. Druga opcija je da kombinujete dugu ekspoziciju sa kratkim bleskom svetla pomoću blica Canon Speedlite, kako biste mogli da dobijete odgovarajuću ekspoziciju za portret ili drugi subjekat u prednjem planu, uz mogućnost zamrzavanja njegovog kretanja, ali i kreiranje crteža svetlom tokom ostatka ekspozicije.
Kada fotografišete iz zabave, crtanje svetlom može da bude prijatan način za pokazivanje kreativnosti. Ne zahteva skupe fotoaparate, objektive i dodatnu opremu. Potrebno je samo malo vremena da se upoznate sa osnovama. Uskoro ćete shvatiti da pravite izuzetno upečatljive slike sa zaista jedinstvenim izgledom i atmosferom.
Napisao Metju Ričards
Slični proizvodi
-
EOS R6
Šta god da snimate i kako god da snimate, EOS R6 vam omogućava da pokažete kreativnost na načine za koje niste verovali da su mogući. -
EOS R7
Istražite divljinu pomoću fotoaparata koji pruža senzacionalnu brzinu i kvalitet slike u prenosivom APS-C telu dizajniranom za budućnost. -
EOS R10
Napravite sledeće korake na polju fotografije i video zapisa pomoću EOS R fotoaparata bez ogledala napravljenog oko senzora APS-C formata. -
EOS 90D
Potpuno funkcionalni DSLR koji vas približava, omogućava vam da brže snimate i daje izvanredne slike od 32,5 MP. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Idealni objektiv za svaki dan namenjen entuzijastima za fotoaparate punog formata bez ogledala. RF 24-105mm F4-7.1 IS STM je lagan, kompaktan i spreman da vam omogući da fotografisanje prenesete na viši nivo. -
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
Višenamenski zum objektiv 18–135 mm sa tehnologijom STM. Tehnologija STM omogućava glatko i tiho automatsko fokusiranje za video zapise, a dinamički stabilizator slike smanjuje podrhtavanje u video materijalu.
Srodni članci
Kako da upravljate ekspozicijom
Savladajte otvor blende, brzinu zatvarača i ISO postavke.
Snimanje sa dostupnim svetlom
Saznajte kako da pronađete i zabeležite najbolje svetlo kako biste poboljšali izgled fotografija.
Jako i slabo svetlo za portrete
Kreirajte klasične konfiguracije osvetljenja za ćudljive portrete visokog kvaliteta.
7 saveta za fotografisanje pri slabom osvetljenju
Otkrijte ključne tehnike za snimanje oštrih fotografija pri slabom osvetljenju i najbolju opremu kompanije Canon za fotografisanje pri slabom osvetljenju.