Nepregledni panoramski pejzaži mogu da oduzmu dah svojom lepotom. Međutim, često se gubi nešto između onoga što oko može da vidi i onoga što fotoaparat snimi. Postoje dva glavna razloga za to. Kao prvo, ljudsko oko ima horizontalni ugao gledanja od oko 210°. Nasuprot tome, standardni zum objektiv se razvlači do oko 75° ili manje. Takođe, vaše oči prirodno pružaju 3D prikaz bilo kog pejzaža, dok je fotografija dvodimenzionalna.
Dobra vest je da uz pravi izbor objektiva i odgovarajuću fotografsku tehniku možete lako da kompenzujete oba ova problema. Još bolje, kompanija Canon nudi asortiman pristupačnih objektiva sa fiksnom žižnom daljinom i zum objektiva koji pružaju izvanredne performanse i kvalitet slike. Hajde da detaljnije pogledamo, počevši od načina na koji fotoaparat utiče na izbor objektiva.
Najbolji osnovni objektivi za fotografisanje pejzaža
APS-C u odnosu na pun format za fotografisanje pejzaža
Fotoaparat koji koristite za snimanje pejzaža uticaće na izbor objektiva, pa ćemo pre svega pogledati razlike između fotoaparata punog formata i APS-C fotoaparata za snimanje pejzaža. Za svaki broj megapiksela, fotoaparati punog formata imaju veće „foto-diode“ koje odgovaraju pojedinačnim pikselima. Od fotoaparata punog formata, kao što je Canon EOS R6 Mark II, možete da očekujete veći dinamički opseg za zadržavanje detalja u svetlim istaknutim delovima i tamnim senkama. Još jedan bonus je smanjenje šuma na slici, uz veće zadržavanje finih detalja ako je potrebno da povećate ISO postavku u uslovima slabog osvetljenja.
Sa druge strane, APS-C fotoaparati, kao što su Canon EOS R10 i EOS R7, imaju faktor isecanja od 1,6x koji, za svaku „efektivnu“ u odnosu na stvarnu žižnu daljinu, obezbeđuje veću dubinu polja. To može da bude korisno za održavanje podjednako oštrih oblasti u prednjem planu i u pozadini na pejzažnim fotografijama. Dobar savet za povećavanje dubine polja pomoću bilo kojeg fotoaparata je da fokusirate na tačku koja je približno na trećini puta ka oblasti pejzaža koji je pokriven kadrom. Aplikacija Canon Photo Companion sadrži kalkulator za dubinu polja i hiperžižnu daljinu, koji može da vam pomogne da obezbedite oštar prikaz većeg dela kadra.
Koji tip objektiva je najbolji za snimke pejzaža?
Za klasične prostrane fotografije pejzaža koje beleže širok opseg panorame, veliko upečatljivo nebo i refleksije u jezerima, biće vam potreban širokougaoni objektiv koji omogućava da smestite više u kadar kako biste kreirali interesovanje i dramatičnost.
Međutim, širokougaoni objektivi nisu jedini izbor za snimanje pejzaža. Ponekad se isplati da budete selektivni i da kadrirate kompoziciju oko relativno male oblasti. Standardni zum objektiv kao što je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM može biti sve što vam je potrebno u tim situacijama, kada snimate pomoću fotoaparata punog formata kao što je Canon EOS R6 Mark II. Isto se odnosi i na korišćenje modela Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM na APS-C fotoaparatu kao što je Canon EOS R7. Na kraćem kraju veoma svestranog opsega zuma, svakako ćete moći da obuhvatite dosta pejzaža.
Možda će vam biti teško da izaberete između zum objektiva ili objektiva sa fiksnom žižnom daljinom za snimanje pejzaža. Oba imaju mnogo toga da ponude. Prilikom snimanja pejzaža sve – od zidova, ograda i žive ograde do litica, reka i jezera – može da vam blokira put, a nezgodni teren može potpuno da vas zaustavi. Mogućnost kompenzovanja nezgodnog položaja za snimanje jednostavnim okretanjem prstena za zumiranje može da bude od neprocenjive važnosti.
Međutim, kao i većina stvari, „zum objektiv nasuprot objektiva sa fiksnom žižnom daljinom“ ne predstavlja jednostran argument. Mnogi profesionalni fotografi pejzaža više vole da snimaju pomoću objektiva sa fiksnom žižnom daljinom. Fiksna žižna daljina može da vam pomogne da se fokusirate na kompoziciju, uz pomeranje da biste dobili savršenu kombinaciju u kojoj elementi u prednjem planu, sredini i pozadini najbolje funkcionišu zajedno. Češća promena položaja vam takođe pruža prednost otkrivanja novih perspektiva i različitih načina za njihovo snimanje.
Veličina i težina su važni kada birate objektiv za pejzaže. Lagan objektiv nema cenu. Svi ultraširoki objektivi u ovom vodiču imaju neverovatno kompaktan i lagan dizajn. Možete da se zaputite na celodnevno snimanje pejzaža sa telom fotoaparata i samo jednim ili dva objektiva u maloj torbi, i oprema vas neće sputavati.
Još jedna stvar koja pomaže u smanjivanju težine je to što vam neće biti potreban stativ, koji se često smatra osnovnom opremom za fotografisanje pejzaža. Većina naših istaknutih objektiva ima veoma efikasnu optičku stabilizaciju slike, čije se performanse dodatno poboljšavaju kada radi zajedno sa stabilizacijom u fotoaparatima kao što su Canon EOS R6 Mark II i EOS R7. Otkrićete da možete da snimate iz ruke, čak i tokom „plavog sata“ u sumrak, a da svakako dobijate postojano oštre snimke.
Najbolji početnički objektiv za fotografisanje pejzaža: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Od epskih panorama do sićušnih detalja i svega između, višenamenska opcija, kao što je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, omogućava vam da sagledate celu priču. Ima širokougaoni potencijal pri najkraćoj žižnoj daljini. Pri standardnim žižnim daljinama od približno 35–50 mm dobijate izuzetno prirodnu perspektivu koja pruža dobar doživljaj prostora, udaljenosti i odnosa između prednjeg plana i pozadine. Telefoto žižne daljine na dužem kraju opsega imaju efekat komprimovanja perspektive, što omogućava da prednji plan i pozadina izgledaju međusobno bliže. To je suprotno od efekta koji dobijate pomoću širokougaonog objektiva i može da pruži zanimljiv, alternativni obrt za kreativno fotografisanje pejzaža.
Najbolji osnovni širokougaoni objektivi za pejzaže: Canon RF 16mm F2.8 STM i Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM
Prelazak na izuzetno široki Canon RF 16mm F2.8 STM pruža potpuno novu perspektivu pejzaža, pošto snimanje pri 16 mm povećava ugao gledanja sa 84° do malo preko 108°, što je zaista velika razlika u praksi.
Sveobuhvatni ugao gledanja čini čuda prilikom snimanja pejzaža, a korekcija u fotoaparatu daje rezultate bez izobličenja. Takođe nudi korisnu efektivnu žižnu daljinu od 25,6 mm kada se koristi sa fotoaparatom APS-C formata Canon EOS R10, ali objektiv Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM nudi i efektivni opseg zuma od 16-29 mm u uslovima punog formata. Ovo je takođe jedan od najboljih Canon objektiva za vlogovanje koji vam omogućava da razgovarate sa fotoaparatom naspram velike, živopisne pozadine, što je idealno za snimanje pejzaža i vlogova sa putovanja.
Zahvaljujući dizajnu koji može da se uvuče, Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM je mali i lagan ultraširoki zum objektiv koji je težak svega 150 g. Za fotografe pejzaža koji koriste fotoaparate APS-C formata sa EOS R sistemom, ovo je savršen dodatak objektivu RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, koji pruža besprekoran napredak u potencijalu širokougaonog zum objektiva.
Dodatne prednosti objektiva RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM obuhvataju optičku stabilizaciju slike u 4 koraka koja može da se koristi sa bilo kojim Canon fotoaparatom sa EOS R sistemom (možete ga koristiti i na kućištu punog formata u režimu isecanja APS-C). Kada je montiran na fotoaparate kao što je Canon EOS R7 koji ima IBIS, povećava se na efikasnost od 6 koraka, što vam omogućava da precizno snimate iz ruke u gotovo potpunom mraku. Takođe možete da pređete u režim ručnog fokusiranja i da snimate ekstremne krupne planove uz makro uvećanje do 0,5x. Idealan je za isticanje sićušnih detalja, na primer jednog cveta, naspram prostrane pozadine.
Širokougaoni objektivi mogu da snimaju prostrane pejzaže, ali i da preuveličavaju efekat perspektive, tako da sve osim oblasti u prednjem planu izgleda kao da brzo nestaje u daljini. Da biste dobili 3D prikaz sa širokougaonim pejzažima, često je najbolje da izaberete neke zanimljive objekte u prednjem planu, što će vam pomoći da pogled gledaoca uvedete u kadar. Uzak otvor blende od približno f/11 do f/16 proširuje dubinu polja, što vam omogućava da izoštrite ceo kadar, od objekata u prednjem planu do dalekog horizonta.
Najsvestraniji širokougaoni zum objektiv za pejzaže: Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Teško je pronaći svestraniji model od širokougaonog zum objektiva Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM na fotoaparatu punog formata bez ogledala. Za razliku od mnogih širokougaonih zum objektiva, ovaj objektiv je osvežavajuće kompaktan i lagan, sa težinom od samo 390 g, i pruža savršen opseg žižnih daljina za fotografisanje pejzaža. Pored toga što pruža zadivljujuće širok maksimalni ugao gledanja, tu je i mogućnost makro snimanja od 0,52x za snimke izbliza i 5,5 koraka stabilizacije slike, što garantuje oštre snimke iz ruke čak i pri slabom osvetljenju.
Za APS-C DSLR fotoaparate, Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM predstavlja podjednako savršen izbor, a ako ste novi u svetu fotoaparata bez ogledala, ovaj objektiv možete da koristite i na fotoaparatima poput Canon EOS R10 pomoću Canon adaptera za montiranje EF-EOS R.
Objektivi sa fiksnom žižnom daljinom za kreativnu pejzažnu fotografiju: Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM i Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM kombinuje korisni ugao gledanja sa velikim otvorom blende f/1,8. To može da pomogne u održavanju velikih brzina zatvarača čak i pri slabom osvetljenju ako želite da zamrznete pokrete zelenila i drugih elemenata pejzaža koji se pomeraju na vetru.
Veliki otvor blende takođe je dobar u kombinaciji sa veoma kratkom minimalnom razdaljinom za fokusiranje objektiva, kako bi se dobila mala dubina polja. To može da bude odlično za snimanje malih zanimljivih objekata u pejzažu i njihovo izolovanje u odnosu na zamućenu pozadinu, uz zadržavanje svih prelepih boja u čitavom kadru.
Za umereniji ugao gledanja uz iste prednosti, ne treba da tražite dalje od Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Pruža potpuno prirodnu perspektivu prilikom snimanja pejzaža, a naročito je efektivan za ekstremne krupne planove prilikom snimanja iz ruke pošto možete da iskoristite prednost makro faktora uvećanja od 0,5x na objektivu. Veliki otvor blende f/1,8 takođe pruža malu dubinu polja za krupne planove, kako biste mogli efektivno da zamutite pozadinu.
Spektakularna lepota i dramatičnost predivnog pejzaža imaju zaista puno da ponude svakom fotografu. Uz odgovarajući Canon fotoaparat i objektive moći ćete da ga zabeležite u punom sjaju.
Napisao Metju Ričards