Plešuća svetla, bajkoviti kadrovi: snimanje polarne svetlosti sa Menom Hosam

Kako polarna svetlost dostiže najspektakularniji vrhunac, Mena Hosam odlazi u severnu Evropu da bi snimala ovo čudo. Ovde deli savete i saznanja o tome kako se snima Aurora Borealis.
Polarna svetlost u obliku zelenih šara preko tamnog noćnog neba iznad planine Kirkjufel na Islandu, sa crvenim i ljubičastim svetlima od vozila i zgrada vidljivim u podnožju. Snimljeno pomoću fotoaparata Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Svake godine fotografi i entuzijasti dolaze izdaleka kako bi bili svedoci opčinjujuće polarne svetlosti ili Aurore Borealis. Uz povećanje solarne aktivnosti koje se očekuje tokom 2024. i 2025. godine, sada je savršen trenutak za planiranje snimanja koje će zabeležiti ovo čudo prirode u punoj raskoši.

Sunce se približava vrhuncu u jedanaestogodišnjem solarnom ciklusu, solarnom maksimumu. To znači da ima više solarnih baklji izbacivanja koronalne mase – talasa naelektrisanih čestica i plazme koji se eksplozivno izbacuju u svemir. Ova izbacivanja sudaraju se sa magnetnim poljem Zemlje, stvarajući geomagnetne oluje, a ta pojava rezultira svetlijom polarnom svetlošću, koja treperi na nižim geografskim širinama nego obično. To je privuklo Canon ambasadora Menu Hosam, umetničkog fotografa rođenu i odraslu u Egiptu, na severnije geografske širine nego obično.

Menina fotografija objedinjuje umetnost i visoku modu, stvarajući sanjive slike inspirisane bajkama koje slave njene kreativne heroje i beleže globalne pejzaže na jedinstvene načine, ali snimanje Aurore je ono što Mena godinama sanja.

„Mislim da je čarobna“, kaže ona. „Ništa drugo slično nisam videla u životu.“

Inspirisana člankom u časopisu National Geographic, Mena je znala da je ovo njen trenutak. Koristeći Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM, Mena je dokumentovala polarnu svetlost iznad kultne planine Kirkjufel na Islandu.

Ovde deli svoja iskustva sa prvog fotografisanja Aurore Borealis i najbolje postavke fotoaparata za polarnu svetlost.

Polarna svetlost u obliku zelenih šara preko tamnog noćnog neba iznad planine Kirkjufel na Islandu, sa nekoliko osoba i vozila vidljivih u podnožju. Snimila je Mena Hosam pomoću fotoaparata Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM.

Fotoaparat kojeg je Mena izabrala, Canon EOS R5, omogućio joj je da snima fotografije Aurore u uslovima slabog osvetljenja uz minimalnu količinu šuma. EOS R6 Mark II ima još veću ISO osetljivost – do neverovatnih ISO 102400, što obećava jasne fotografije sa nižim nivoima šuma u tamnim okruženjima. EOS R8 sa istim ISO opsegom kao i EOS R6 Mark II, predstavlja još jednu pristupačniju opciju punog formata. Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 14 mm, 8 s, f/4 i ISO 2000. © Menna Hossam

Gde da fotografišete polarnu svetlost – pronalaženje najboljih lokacija

Prema Meninom mišljenju, „Island je čaroban“. Zato je izabrala ovu lokaciju među raznim zemljama širom severne Evrope gde se taj fenomen može videti, za snimanje Aurore Borealis.

Važno je shvatiti koje je najbolje vreme i mesto za fotografisanje polarne svetlosti, kako biste povećali šanse i spremnost. Na primer, ako planirate da putujete u snežni region, korisno je razumeti kako najbolje snimati u ekstremnim vremenskim uslovima.

Pored odgovarajuće foto-opreme (više o tome kasnije), Mena kaže da su obavezni rezervne baterije, topla odeća i praćenje vremenskih uslova. Logistički, provešćete sate čekajući Auroru, a još više sati snimajući Auroru, uz kretanje unaokolo i traženje savršene kompozicije i uglova.

„Bilo je zaista vetrovito. Bilo je veoma hladno. Morate da ostanete ugrejani, kako biste mogli da preživite noć“, savetuje Mena. Oprema otporna na vremenske uslove predstavlja neophodan deo procesa. Dodaje: „Potreban vam je robustan stativ i pravi širokougaoni objektiv.“

Dostupno je nekoliko aplikacija za koje Mena kaže da su izuzetno dragocene fotografima. Neke pružaju ažuriranja u realnom vremenu o tome kada i gde će polarna svetlost biti vidljiva, što znači da možete mnogo efikasnije da planirate snimanja. Upozorenja u aplikacijama i usluge lociranja za najbolje tačke za gledanje takođe su praktični alati koji podržavaju snimanje.

Kada stignete na željenu lokaciju, dolazi drugi krug planiranja i pripreme pre nego što počnete da snimate i zabeležite zadivljujući fenomen. Kada je u pitanju pozicioniranje i traženje mesta za snimanje, bez obzira na to koliko je lokacija popularna, Menin savet je pronalaženje tačaka koje su manje zauzete, „da biste imali vremena da podesite i eksperimentišete“.

Objektiv Canon RF 14-35mm F4L IS USM nasuprot beloj pozadini.

Mena se opredelila za objektiv Canon RF 14-35mm F4L IS USM, koji je prikazan ovde, radi pravljenja zadivljujućih širokougaonih snimaka polarne svetlosti, a omogućio joj je da pravi živopisne snimke čak i u zahtevnim uslovima slabog osvetljenja.

Fotografija snimljena pomoću objektiva Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM u pećini osvetljenoj slabim svetlom različitih boja.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM je odličan pristupačni širokougaoni objektiv. Njegov optički stabilizator slike sa 5,5 koraka pomaže vam da pravite oštre fotografije iz ruke i da snimate pri manjim brzinama zatvarača, što je korisna opcija u tamnijim okruženjima ako iskoristite priliku da istražite druga prirodna čuda na mestu na koje putujete. Snimljeno pomoću Canon EOS R6 sa objektivom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM pri 15 mm, 0,3 s, f/5,6 i ISO 3200.

Izbor najboljeg fotoaparata i objektiva za fotografisanje polarne svetlosti

Pre putovanja na Island, Mena je istraživala kako bi lakše izabrala odgovarajući objektiv za fotografisanje polarne svetlosti. Bilo joj je važno da ima veoma lagan objektiv koji će se nositi sa nezgodnim okruženjem, kao i zbog lakoće korišćenja. Takođe je bilo važno da ima širokougaoni objektiv koji će pravilno zabeležiti spektakl Aurore.

„Odabrala sam ultraširokougaoni objektiv RF 14-35mm F4L IS USM“, objašnjava Mena. „Veoma je lagan i veoma mali, pa je i praktičan.“ Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM sa skoro identičnim opsegom žižne daljine predstavlja odličnu alternativu za one koji traže širokougaoni zum objektiv za snimanje polarne svetlosti.

Objektivi sa fiksnom žižnom daljinom pružaju šire otvore blende za fotografije boljeg kvaliteta pri slabom osvetljenju. Objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM predstavlja laganu i pristupačnu f/2,8 opciju, a RF 24mm F1.8 MACRO IS STM predstavlja odličan izbor za one koji traže širi otvor blende radi snimanja fotografija Aurore Borealis.

Nemate vremena za nabavku novog objektiva? Objektivi koji se isporučuju sa fotoaparatima EOS R omogućavaju vam da snimate odlične fotografije u različitim uslovima, uključujući slabo osvetljenje ako koristite odgovarajuće postavke i stativ.

Mena je uparila ultraširokougaoni objektiv RF 14-35mm F4L IS USM sa fotoaparatom Canon EOS R5. Senzor punog formata od 45 MP u ovom fotoaparatu pruža izvanredne detalje i jasnoću, što je idealno za štampanje otisaka velikog formata koji čuvaju prefinjene boje i šare polarne svetlosti.

Za fotografe koji traže pristupačniju opciju bez kompromisa po pitanju kvaliteta slike, Canon EOS R8 ima senzor punog formata od 24,2 MP koji pruža impresivne detalje i dinamički opseg, što ga čini dobrim izborom za snimanje fotografija Aurore Borealis.

Najbolje postavke fotoaparata za fotografisanje polarne svetlosti

Važno je da razumete kako brzina zatvarača i ISO postavke utiču na fotografisanje polarne svetlosti. Da biste dobili idealne rezultate, evo Meninih najboljih postavki fotoaparata za snimanje Aurore:

  • ISO: Počnite sa ISO 1600 ili 3200, ali slobodno možete da povećavate postavku po potrebi. Time se povećava osetljivost fotoaparata na svetlo, što znači da beleži više dostupnog svetla, čime se dobija svetlija slika čak i po mraku ili noći. To bi trebalo da vam pruži dovoljnu osetljivost za fotografisanje polarne svetlosti, bez stvaranja previše šuma na slici.
  • Otvor blende: Držite ga na najširoj (najmanji f-broj) postavci koju objektiv podržava, idealno f/4 ili manje, u zavisnosti od objektiva, da biste maksimalno povećali ulazak svetla. Što je veći otvor blende, to je manja dubina polja, što znači da će manji deo slike biti oštro fokusiran, ali ne brinite o tome – pogledajte savete o fokusiranju u nastavku.
  • Brzina zatvarača: Između 5 i 15 sekundi obično dobro funkcioniše, sa kraćim ekspozicijama za Aurore koje se brže pomeraju. Pri dužim ekspozicijama, stativ je od suštinske važnosti za održavanje stabilnosti fotoaparata i sprečavanje zamućenja izazvanog podrhtavanjem fotoaparata.
  • Fokus: Podesite objektiv na ručno fokusiranje i pomoću funkcije isticanja fokusa na fotoaparatu proverite šta je oštro na snimcima sa objektima ili osobama u prednjem planu. KoristiteLCD ekran sa zadnje strane fotoaparata radi preciznosti. Na ovaj način, čak i po mraku, možete da budete sigurni da će fokus biti na pravom subjektu. Ako imate problema sa fokusom, pokušajte da fokusirate svetlu zvezdu.
  • RAW format: Snimanje u RAW formatu obezbeđuje najviši kvalitet slike, spreman za detaljnu naknadnu obradu.

Niska zgrada u podnožju planine Kirkjufel osvetljena je veštačkim svetlom dok se polarna svetlost poigrava u obliku zelenih pruga na nebu iznad, a planina se izdiže iza. Snimljeno pomoću fotoaparata Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Zahvaljujući dugačkoj ekspoziciji, Menina fotografija beleži prirodno i veštačko osvetljenje u uzbudljivoj sceni. Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 22 mm, 13 s, f/4 i ISO 2000. © Menna Hossam

Savladavanje uobičajenih izazova pri fotografisanju polarne svetlosti

Snimanje Aurore donosi jedinstven skup izazova. Na osnovu Meninog iskustva, evo nekoliko saveta za zaobilaženje tih izazova i dobijanje izvanrednih rezultata.

  • Podrhtavanje fotoaparata: Podrhtavanje fotoaparata tokom dugačkih ekspozicija može da zamuti fotografije. U vetrovitim uslovima, stabilizujte stativ kamenjem ili vrećom sa peskom. Možete daljinski da okidate pomoću okidača na kablu ili aplikacije Canon Camera Connect kako biste maksimalno smanjili vibracije.
  • Fokusiranje u mraku: Koristite ručni fokus i, ako je moguće, fokusirajte udaljeno svetlo ili neka neko osvetli baterijskom lampom radi lakšeg fokusiranja.
  • Usaglašavanje subjekata u prvom planu sa Aurorom: Za fotografisanje polarne svetlosti sa ljudima ili objektima, razmislite o mekom spoljnom izvoru svetla. Dvostruka ekspozicija može da bude kreativno rešenje za balansiranje Aurore i subjekta u prednjem planu.

Mena kaže da uključivanje osobe u kompoziciju gledaocima pruža referentnu tačku, što im pomaže da razumeju nebeske razmere polarne svetlosti.

Ako to učinite, Mena preporučuje da koristite meki izvor svetla na subjektu kako biste ga suptilno osvetlili, bez skretanja pažnje sa Aurorinog sjaja. „Sa mnom je bila prijateljica koja je držala baterijsku lampu da bih fokusirala na nju“, Mena napominje o svom subjektu. Ona dodaje da bi subjekti takođe trebalo da pronađu udoban položaj za stajanje, jer će „biti potrebno da stoje veoma mirno da bi se sprečilo zamućenje pokreta, pa obično predlažem da stoje sa rukama u džepovima.“

Naravno, ako nije moguće u potpunosti sprečiti zamućenje pokreta, možda biste mogli da napravite nešto apstraktnije. Na primer, ako osoba pomera ruke, to može da učini da kretanje izgleda namerno i da bude deo kreativne vizije. Ako koristite preporučene postavke, kada subjekti pomeraju ruke fotoaparat će zabeležiti blede tragove ili zamućenje usled kretanja, čime se dobija eterični, skoro slikarski efekat.

Još jedna stvar u vezi sa snimanjem Aurore: morate da budete brzi. Kako Mena kaže, „može da nestane u treptaju oka“.

Jarkozelena vertikalna linija vidljiva je na tamnom zvezdanom nebu iznad velike planine prekrivene snegom, sa upečatljivim slojevitim formacijama stena. Snimljeno pomoću fotoaparata Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Mena je odmah znala da će Kirkjufel biti savršen prednji plan za snimanje polarne svetlosti. Kaže da upečatljivi vrh ove planine u obliku kupe čini da se ističe više od bilo čega što je do sada videla. „Bio je to susret prirode i fantazije“, kaže ona, „i osećala sam se kao deo epske scene.“ Snimljeno pomoću Canon EOS R5 sa objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 19 mm, 13 s, f/4 i ISO 2000. © Menna Hossam

Saveti za poboljšavanje fotografija polarne svetlosti prilikom naknadne obrade

Za naknadnu obradu, Mena je vršila što manje izmena. Poboljšala je istaknute delove, smanjila senke i prilagodila intenzitet kako bi istakla boje Aurore i pejzaža. Snimanje u RAW formatu pruža veću fleksibilnost prilikom podešavanja ekspozicije, boje i kontrasta, što olakšava beleženje punog efekta polarne svetlosti i drugih ekstremnih prirodnih fenomena kao što su vulkani.

Svi Canon EOS R fotoaparati bez ogledala podržavaju snimanje u RAW formatu, što je od ključne važnosti za fleksibilnost prilikom naknadne obrade. RAW datoteke zadržavaju sve podatke o slici koje beleži senzor, što vam pruža više prostora za podešavanja ekspozicije, balansa boja i smanjenja šuma – ključni faktori prilikom fotografisanja polarne svetlosti u uslovima nezgodnog osvetljenja.

Za doterivanje fotografija nakon što ih snimite, softver Digital Photo Professional (DPP) kompanije Canon nudi robustne alatke prilagođene uređivanju RAW datoteka, uključujući napredno smanjenje šuma, oporavak istaknutih delova i fina podešavanja boja. Pogledajte naše savete i uputstva za uređivanje RAW fotografija kako biste na najbolji način iskoristili snimke.

Da biste oživeli fotografije, možete da odštampate svoje snimke noćnog neba. Fotografije od 45 MP sa fotoaparata Canon EOS R5 omogućavaju štampanje visokog kvaliteta sa finim detaljima, prirodnim bojama i odličnim kontrastom – idealno rešenje za otiske velikog formata koji gledaoce uvlače u scenu. Fotografije od 24,2 MP sa fotoaparata Canon EOS R8 sasvim su dovoljne za otiske do formata A2, uz jasnoću i dubinu za deljenje lepote polarne svetlosti sa zadivljujuće realističnim kvalitetom.

Za najbolje rezultate, korišćenje veoma kvalitetnog foto-papira, kao što je Pro Platinum ili Pro Luster kompanije Canon, poboljšaće dubinu boja i svetlinu, što oživljava eterični sjaj Aurore Borealis na papiru i garantuje da ne samo da ćete zabeležiti lepotu Aurore, već ćete i dobiti trajan kvalitet, bez obzira na to da li su u pitanju umetnički otisci ili veliki displeji.

Prateći ove savete i postavke bićete dobro pripremljeni za snimanje polarne svetlosti i kreiraćete zadivljujuće fotografije Aurore Borealis koje su spremne za deljenje i štampanje.

Mabinty Taylor-Kamara

Srodni proizvodi

Srodni članci

7 saveta za fotografisanje pri slabom osvetljenju

Otkrijte ključne tehnike za snimanje oštrih fotografija pri slabom osvetljenju i najbolju opremu kompanije Canon za fotografisanje pri slabom osvetljenju.

Najbolji saveti za pejzaže

Otkrijte tehnike za snimanje koje će vam pomoći da prenesete pejzažne fotografije na viši nivo.

Fotografisanje noćnog neba

Vrhunske tehnike za snimanje zvezda noću, uključujući snimke sa ubrzanim protokom vremena i slike sa zvezdanim tragovima.

Saveti za snimanje u ekstremnim vremenskim uslovima

Od zaštite opreme do čuvanja sebe, evo naših najboljih saveta i trikova za savladavanje fotografije u ekstremnim vremenskim uslovima.