Bilo da ste avanturistički dokumentarista, vloger za proizvode ili kuvar na društvenim mrežama, važno je da znate kako da napravite video priču. Suština snimanja filmova je u kreiranju narativa, bez obzira na to da li je odredište TikTok ili veliko platno.
Kako onda da napravite uzbudljivu video priču? Kao prvo, potrebna vam je oprema koja može da prati vašu kreativnost. Canon fotoaparati sistema EOS R dizajnirani su za današnje hibridne snimatelje. Na primer, Canon EOS R50 je lagan i jednostavan za korišćenje, ali omogućava snimanje prinudno uzorkovanog 4K videa, kao i asortiman profesionalnih video funkcija koje vam pomažu da kreirate sadržaj visokog kvaliteta, uključujući usporeno snimanje do 120 kadrova u sekundi, ekran osetljiv na dodir sa promenljivim uglom i Intelligent Dual Pixel CMOS AF II automatsko fokusiranje.
Međutim, kvalitet i profesionalnost video zapisa takođe zavise od odgovarajućih veština i tehnika. Evo 10 saveta za pravljenje upečatljive video priče od početka do kraja.
VIDEO TEHNIKE
Kako da napravite video priču
1. Isplanirajte snimanje
Planiranje snimanja garantuje da ćete snimiti sav potrebni materijal. Napišite beleške o tome šta želite da prikažete i kako da tome pristupite ili sastavite grubi režiserski pano – time organizujete snimanje u glavu pre nego što do njega dođe.
Takođe vam pomaže da razmotrite kako želite da vaš video zapis izgleda i kakav doživljaj da pruža. Canon fotoaparat kao što je EOS R50 ima asortiman kreativnih profila boja za prelepu estetiku. Eksperimentišite sa ovim postavkama pre nego što odlučite o atmosferi koju želite za film.
Takođe je važno da pripremite opremu pre snimanja: napunite baterije, očistite objektive i formatirajte memorijske kartice.
Na kraju, proverite da li je smartfon ili tablet povezan sa aplikacijom Canon Camera Connect – to vam omogućava da daljinski podešavate postavke i da brzo prebacujete video zapise sa fotoaparata.
2. Pripremite scenu
Kada snimate na lokaciji, uspostavite kontekst širokougaonim snimcima okruženja. Pomešajte ih sa detaljima i ekstremnim krupnim planovima okruženja. Krećite se po lokaciji i izbegavajte snimanje iz istog položaja. Pokušajte da snimite najmanje 10 sekundi po video zapisu za uvodne snimke, koje zatim možete da isecate po svom ukusu prilikom uređivanja.
Ako snimate druge ljude, predstavite glavne likove pokazujući detalje o tome gde se nalaze i šta rade. Snimite različite klipove subjekata u akciji i isprobajte neobične kompozicije i stilove osvetljenja.
3. Stabilizujte stvari
Da biste izbegli nestabilan materijal i obezbedili profesionalni izgled filmova, važno je da stabilizujete fotoaparat i objektiv. Držite fotoaparat obema rukama i skupite laktove.
Za stabilniji video materijal iz ruke, Canon EOS R7 poseduje funkciju stabilizacije slike u telu (IBIS) sa pomeranjem senzora, koja može da pruži do 8 koraka kompenzacije pomeranja fotoaparata, u zavisnosti od objektiva koji se koristi. Canon EOS R50 takođe ima ugrađenu tehnologiju za maksimalno smanjivanje podrhtavanja fotoaparata prilikom snimanja videa. Movie Digital IS – ilustrovan u gornjem video zapisu – garantuje da će video zapisi iz ruke biti glatki i oštri.
Takođe razmislite o korišćenju objektiva sa internom stabilizacijom, kao što je Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Ovaj pristupačni zum objektiv ima 4,5 koraka optičke stabilizacije slike, za oštre snimke iz ruke, kao i svestrani opseg zuma za pravljenje različitih snimaka.
4. Usredsredite se na detalje
Izolovanje određenih stvari pomoću krupnog plana povećava primamljivost. Canon RF i RF-S zum objektivi mogu da vam pomognu da maksimalno približite subjekte kako biste ih učinili većim u kadru, uz umetničko izolovanje od pozadine.
Takođe možete da koristite makro objektiv sa fiksnom žižnom daljinom, kao što je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, koji vam omogućava da se usredsredite na svaki detalj, čak i sa male razdaljine. Makro objektiv za fokusiranje sa male razdaljine naročito je koristan za materijal u vezi sa proizvodima, hranom i lepotom, pošto gledaoci žele da vide prefinjene detalje.
EOS R50 koristi korekciju variranja fokusa, koja je pokazana u video zapisu iznad, a održava ugao gledanja prilikom promene fokusa i garantuje da će pažnja ostati tamo gde želite da bude, uz pružanje prirodnijeg i profesionalnijeg izgleda.
5. Eksperimentišite sa različitim perspektivama
Zabeležite subjekte iz neobičnih uglova, kako biste video zapis učinili dinamičnijim. Neće svi snimci uspeti, ali nećete znati ako ne probate. Promenite ugao gledanja tako što ćete se pozicionirati iznad subjekta i snimati nadole, odnosno spustiti na zemlju i snimati nagore.
Promena perspektive takođe pomaže prilikom pričanja priča – na primer, snimanje iz niskog ugla može da doprinese prenošenju doživljaja da osoba na snimku ima moć ili dominantan položaj nad gledaocem.
Perspektivu možete da menjate i pomoću objektiva. Ako snimate iza subjekta u prednjem planu, izaberite određenu tačku fokusa da biste pozadinu održali oštrom i stvorili kinematografsko zamućenje u prednjem planu. To možete da uradite smanjivanjem otvora blende. RF objektiv sa širokim maksimalnim otvorom blende, kao što je Canon RF 50mm F1.8 STM, pruža neverovatno malu dubinu polja i glatko zamućenje, za postizanje kinematografskog efekta.
6. Dobro razmislite o kompoziciji
Razmislite o tome kako da najbolje pozicionirate elemente u kadru. Generalno, oprobani pristupi kompoziciji, poput pravila trećina i vodećih linija, funkcionišu dobro. Međutim, obavezno pokušajte i sa drugim tačkama gledišta. Na primer, pomoću simetrije kreirajte alternativne snimke. Ovo može da bude jednostavno kao pravljenje koraka levo ili desno, pomeranje fotoaparata više ili niže, čučanje ili ležanje.
Ako pronađete određenu kompoziciju koja odgovara subjektu, doterajte je i personalizujte kako biste materijalu dali upečatljiv izgled. Mnogi kinematografi su stekli reputaciju za svoj stil kompozicije, pa vredi eksperimentisati sa različitim pravilima – i kako ih je moguće zaobići – da biste preneli atmosferu filma i vaš lični stil.
7. Eksperimentišite sa brzinom i vremenom
Skokovi su korisni za dodavanje tempa videu. Snimajte slične sekvence iz istog ugla, pa skačite između različitih delova svake sekvence radi prelaska sa jednog trenutka na sledeći.
Odličan način za snimanje akcije je korišćenje velikih brzina smenjivanja kadrova. Snimanje u Full HD rezoluciji pri 120 kadrova u sekundi pomoću EOS R50 omogućava vam da kreirate efekte izuzetno usporenog snimanja, za beleženje svakog trenutka prilikom reprodukcije video zapisa normalnom brzinom.
Takođe možete da pokušate da angažujete gledaoca pomoću sekvence sa ubrzanim protokom vremena da biste komprimovali sporiju akciju u kraće snimke ili da probate da napravite video haiku.
8. Snimajte jasniji zvuk
Kvalitet zvuka podjednako je važan kao slika i poboljšava video priču pružanjem konteksta i kreiranjem atmosfere. Većina fotoaparata ima ugrađen mikrofon koji može da snima zvuk, ali ćete bolji zvuk snimati pomoću spoljnog mikrofona, kao što je Canon stereo mikrofon DM-E1 ili Stereo mikrofon DM-E100.
Uparivanje fotoaparata sa Canon STM objektivom, kao što je Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, predstavlja odličan izbor za snimanje zvuka, pošto STM (koračni) motor pruža glatko i tiho pomeranje prilikom fokusiranja.
9. Izgradite neizvesnost
Važno je da uključite elemente vizuelne napetosti, naročito kako se video približava finalu. To možete da postignete pomoću različitih snimaka, ekstremnih snimaka izbliza i širokougaonih. Promena kadra kamere sa neutralnog subjekta na glavnu finalnu scenu predstavlja dobar način da video uvedete u ovu finalnu fazu.
Održite snimke kratkim da biste izgradili neizvesnost. Imajte u vidu da uvek možete da skratite duži klip, pa probajte da zabeležite nekoliko sekundi rezervnog materijala pre i posle onoga što želite da snimite.
10. Zabavite se, ali ostanite usredsređeni
Iako je dobra ideja snimati malo više nego što vam je potrebno, lako možete da se zanesete i znatno produžite snimanje, pa pokušajte da ostanete objektivni i da imate cilj. Bićete zahvalni kasnije kada počnete sa uređivanjem i ne morate da prolazite kroz mnogo nepotrebnog materijala.
Na kraju, zabavite se snimajući video zapise i zapamtite da ponekad stvari neće ispasti onako kako ste planirali, ali ćete uvek puno naučiti iz tih situacija. Vaša priča sadrži deo vaše ličnosti, pa uživajte u njenom pravljenju.
Srodni proizvodi
-
Fotoaparati bez ogledala
EOS R50
Snimite sadržaj koji će privući najviše pažnje pomoću ovog EOS R fotoaparata bez ogledala, od oštrih fotografija do 4K filmova i strimova uživo. Sve u jednom namenskom uređaju. -
Fotoaparati bez ogledala
EOS R10
Napravite sledeće korake na polju fotografije i video zapisa pomoću EOS R fotoaparata bez ogledala napravljenog oko senzora APS-C formata. -
RF-S objektivi
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Standardni APS-C zum objektiv za seriju EOS R koji je savršen za svakodnevne situacije, kao što su porodica, životni stil, portreti i odmori. -
Širokougaoni objektiv sa fiksnom žižnom daljinom
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktan i lagan objektiv od 24 mm sa fiksnom žižnom daljinom idealan je za fotografisanje pejzaža, vlogovanje i enterijere – kao i za odlične makro slike. -
Standardni objektivi
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktni, tihi i lagani RF objektiv sa fiksnom žižnom daljinom od 50 mm i širokim otvorom blende f/1,8, savršen za realizovanje vaše kreativne vizije. -
Zvuk
Stereo mikrofon DM-E100
Zabeležite vrhunski zvuk sa lakoćom zahvaljujući malom stereo mikrofonu jednostavnom za korišćenje i uvek spremnom za snimanje.