„Canon fotoaparati, kao što je moj Canon EOS R5, odnosno pristupačniji modeli poput Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS 850D i Canon EOS RP, imaju Dual Pixel CMOS automatski fokus koji odlično funkcioniše za snimanje video zapisa, a omogućava vam i da glatko prelazite iz jedne oblasti u kadru u drugu. Takođe pružaju Movie Servo AF koji omogućava neprestano praćenje subjekata u pokretu u kadru.“
Međutim, Džoel naglašava da bi svaka tehnika koju koristite trebalo da poboljša priču. „Nikada nemojte da koristite tehniku samo da biste je koristili. Ako želite da skrenete pažnju gledaoca na određenu stvar, fokus je jedna od najvažnijih stvari. Za ribara, možda bi trebalo da fokusirate ribu u mreži, pa da tačku fokusa prebacite na lice ribara kako biste pokazali reakciju.“
Dok ste početnik, Džoel preporučuje da savladate korišćenje otvora blende radi kreiranja različitih kinematografskih efekata. „Zajedno sa svetlom i ekspozicijom, otvor blende kontroliše dubinu polja. Široki otvori blende [niski f-brojevi] mogu da vam pomognu da usredsredite pažnju na subjekat tako što će pozadinu postaviti izvan fokusa“, objašnjava on. „Uski otvori blende daju veliku dubinu polja, za situacije kada želite istovremeno da održite oštrinu na objektima koji su blizu i udaljenim objektima.
„Kada je u pitanju brzina zatvarača, idealna vrednost je obično razlomak dvostruke brzine u kadrovima. Stoga, ako snimate pri 25 kadrova u sekundi, najbolje je da ciljate na brzinu zatvarača od 1/50. Ako koristite veću brzinu zatvarača, pokretni objekti obično izgledaju trzavo, umesto da njihovo kretanje bude glatko. Ako snimate pri jakom osvetljenju, biće potrebno da omogućite dovoljno malu brzinu zatvarača sa željenim otvorom blende, postavite ND (neutralna gustina) filter na objektiv. U uslovima slabog osvetljenja može da funkcioniše manja brzina zatvarača, pošto poboljšava zamućenje pokreta i izbegava potrebu za korišćenjem visoke ISO postavke koja može da umanji kvalitet slike.“